• Home
  • Niusy
  • Audi SQ8 2020 napędza 4-litrowy diesel V8

Audi SQ8 2020 napędza 4-litrowy diesel V8

Niemiecki producent samochodów z Ingolstadt zaprezentował najmocniejszy wariant Q8 z przedrostkiem „S” w nazwie. Samochód napędza 4-litrowy silnik wysokoprężny twin-turbo V8, który w tym wydaniu generuje 435 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. 

Audi SQ8 – osiągi

W efekcie SQ8 jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,8 sekundy. Ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Dzięki zastosowaniu elektrycznego kompresora, współpracującego z 48-woltowym akumulatorem litowo-jonowym, wyeliminowano całkowicie tzw. „turbolag”. To oznacza, że ten potężny SUV reaguje niezwłocznie na polecenia kierowcy wydawane za pośrednictwem pedału gazu. Co więcej, wysoki moment obrotowy dostępny jest od bardzo niskich wartości – i właśnie taka charakterystyka silnika jest pożądana w samochodzie o sportowych aspiracjach. 

We wnętrzu znajdziemy niestandardowe dodatki, w tym: pedały ze stali nierdzewnej, aluminiowe wkładki do drzwi, jak również elementy wykończone skórą i alcantarą.

W razie potrzeby, SQ8 będziemy w stanie rozwinąć prędkość do 22 km/h w trybie bezemisyjnym. Jednak nie tylko układ napędowy jest tym, co wyróżnia najmocniejszy wariant tego modelu. Inżynierowie z Audi wyposażyli SUV-a w specjalne hamulce z włókna węglowego, jak i również zawieszenie pneumatyczne i różne tryby jazdy wybierane za pośrednictwem tzw. „Drive Select”. Na życzenie klienta, auto może zostać wyposażone w opcjonalne tylne koła skrętne, sportowy dyferencjał i elektromechaniczne aktywne stabilizatory poprzeczne.

SQ8 również zmieniło się pod względem wizualnym. Jego wyróżnikiem są cztery końcówki układu wydechowego, srebrny dyfuzor z tyłu, sportowe obręcze, liczne plakietki „S”, a także dodatkowe wloty powietrza. We wnętrzu znajdziemy niestandardowe dodatki, w tym: pedały ze stali nierdzewnej, aluminiowe wkładki do drzwi, jak również elementy wykończone skórą i alcantarą.

Audi SQ8 – ceny

Ceny w Wielkiej Brytanii startują od 80 815 funtów, czyli około 384 070 zł. Jak twierdzi producent z Ingolstadt, obecnie trwają pracę nad benzynowym wariantem SQ8, który trafi „na wybrane rynki”. Najprawdopodobniej mowa o Azji, Bliskim Wschodzie i USA, co sugeruje fakt, że taka polityka stosowana jest względem pozostałych modeli z rodziny „S”, w tym S6 i S7, a także SQ5.

Alternatywą dla Audi SQ8 mogą być m.in.: Lamborghini Urus, Range Rover SVO, Mercedes GLS 2020, BMW X7 lub Porsche Cayenne Coupe