• Home
  • Niusy
  • DBS Superleggera Volante to najszybszy kabriolet Astona w historii

DBS Superleggera Volante to najszybszy kabriolet Astona w historii

Dokładnie 24 kwietnia 2019 roku Aston Martin odsłonił w Gaydon swoje najnowsze dzieło, czyli DBS Superleggerę Volante. Samochód ma być flagowym sportowym i luksusowym kabrioletem z wiodącą technologią.

To drugi model w gamie brytyjskiego producenta, który w nowym tysiącleciu nosi nazwę Volante. Pojazd zaprojektowano pod kierownictwem wiceprezesa wykonawczego i głównego dyrektora kreatywnego – Marka Reichmana. Cel był jeden – wprowadzić na rynek najpiękniejsze, flagowe Volante. Podstawową misją było utrzymanie dynamiki coupę, agresywnej równowagi i zdumiewającej wydajności, o czym zresztą wspomniał sam Mark:

DBS Superleggera zapewnia spektakularny poziom osiągów, więc w przypadku Volante skupiliśmy się na tym, by wprowadzić „dodatkowy poziom przeciążenia sensorycznego, które można dostarczyć do otwartego wnętrza super GT. Wierzymy, że dzięki unikatowej dynamice, pięknemu i jednocześnie brutalnemu wzornictwu, charakterystycznej harmonii silnika V12 o pojemności 5.2 litra, zagwarantujemy kierowcy niezapomniane wrażenia jazdy, będące synonimem tradycji Volante.

DBS Superleggerę Volante ma być flagowym sportowym i luksusowym kabrioletem z wiodącą technologią.

Aston Martin DBS Superleggera Volante – silnik i osiągi

5,2-litrowe, podwójnie doładowane V12 generuje 725 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego trafiającego na tylne koła za pośrednictwem 8-biegowej przekładni automatycznej produkcji ZF. Prędkość maksymalna wynosi 340 km/h, a sprint od 0 do 100 km/h trwa 3,6 sekundy. Kolejne 60 km/h pojawia się na liczniku po 6,7 sekundy od startu.

Aston Martin twierdzi, że Volante jest aerodynamicznym arcydziełem, zupełnie jak odmiana coupe, wykorzystując do maksimum efekt przepływu powietrza. Przedni zderzak oraz splitter wzajemnie się uzupełniają, zapewniając jednocześnie dużą siłę docisku, jak i wspomagając chłodzenie poprzez dostarczanie powietrza przednim hamulcom. Zamontowana z tyłu automatyczna skrzynia biegów została wzmocniona, aby poradzić sobie z tak ogromnym momentem obrotowym. Dodatkowo, zadbano o jak najlepszą reakcję na gaz i efektywne przyspieszenie. Dopracowane zostało specjalne oprogramowanie adaptacyjne, które analizuję warunki oraz sposób jazdy kierowcy tak, by żonglować biegami dokładnie tak, jak tego sobie życzy kierowca.

Nowy i głębszy pas boczny zmniejsza siłę nośną i pozytywnie wpływa na stabilność przy wyższych prędkościach. Na wysokości przednich kół powietrze płynnie wędruje wzdłuż samochodu,a podwójny dyfuzor dba o jego odprowadzenie neutralizując negatywne efekty tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Zaś rewolucyjny system Aeroblade II ma zapewniać jak najwyższą siłę docisku z tyłu pojazdu. Jadąc 340 km/h generuje 177 kg, czyli zaledwie 3 kg mniej niż w przypadku coupe, a to imponujący wynik zważywszy na zmiany w fundamentalnych aspektach aerodynamiki.

Aston Martin DBS Superleggera Volante – dźwięk i dach

Kierowca może wpływać na charakter samochodu wybierając jeden z różnych trybów jazdy. Poza pracą zawieszenia, układu kierowniczego, czy skrzyni biegów, zmienia się ścieżka dźwiękowa – w trybie GT do uszu podróżujących ma docierać wygaszony bulgot, który jest znacznie bardziej intensywny w przypadku trybów Sport i Sport Plus. DBS Superleggera Volante pozwala na dyskretną jazdę, co oferuje tzw. „cichy start”.

Nazwa Volante jest zarezerwowana dla kabrioletów, tak więc charakterystycznym elementem każdego modelu z tej serii jest dach. W przypadku najnowszego dzieła Aston Martina zastosowano specjalną tkaninę, by uzyskać innowacyjny i piękny kształt. Na dach składa się 8 warstw materiałów izolacyjnych, poprawiających akustykę, a co za tym idzie – komfort podróży.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem DBS-a w odmianie kabriolet jest zdumiewająca ścieżka dźwiękowa wydobywająca się z tylnych rur wydechowych – tak przynajmniej twierdzi producent. Specjaliści z najwyższą pieczołowitością dopracowali ten aspekt, by podróżujący cieszyli się najwyższej jakości dźwiękiem. Spodziewać się możemy harmonijnego, autentycznego i niezrównanego ryku, którego podobno rywale mogą jedynie pozazdrościć. Otwarcie dachu trwa 14 sekund, a jego zamknięcie – 16 sekund.

Aston Martin DBS Superleggera Volante – ceny

Aston Martin DBS Superleggera Volante kosztuje od 295 000 euro, czyli około 1 265 000 zł. W USA za ten samochód trzeba wydać co najmniej 329 100 dolarów.

Więcej informacji o tym samochodzie, jak i całej gamie brytyjskiej marki wytwarzającej auta luksusowe, znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.