• Home
  • Niusy
  • McLaren Speedtail to nowy gracz w segmencie hipersamochodów
McLaren Speedtail

McLaren Speedtail to nowy gracz w segmencie hipersamochodów

Brytyjski producent supersamochodów oficjalnie zaprezentował McLarena Speedtaila, będącego nowoczesną interpretacją legendarnego modelu F1. Najnowsze dzieło otwiera nowy rozdział w historii marki.

Osiągi

McLaren jeszcze nie ujawnił wszystkich danych technicznych, jednak już na tę chwilę wiadomo całkiem sporo. Speedtail korzysta z układu hybrydowego, generującego łączną moc 1050 KM i potrafi pomknąć z maksymalną prędkością 403 km/h. Rozpędzenie się ze startu zatrzymanego do 300 km/h to dla niego kwestia zaledwie 12,8 sekundy. Dla porównania, na dokonanie tego samego Bugatti Chiron potrzebuje… o 0,3 sekundy więcej!

Aerodynamika i technologia

Wszystkie elementy karoserii wykonane zostały z włókna węglowego, a nadwozie zaprojektowano z myślą o maksymalnym możliwym zmniejszeniu oporów powietrza. Ba, obsesyjne podejście do tematu potwierdza fakt, że nawet tylne kamery pełnią funkcję elementu aerodynamicznego. Przednie obręcze opracowano z myślą o rozwijaniu prędkości przekraczających 400 km/h. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek przeroście formy nad treścią. Wszystko pełni ściśle określone funkcje i nic nie jest na pokaz. Z tyłu znalazły się także opatentowane, aktywne „skrzydła”, prędzej przypominające element samolotu, niż tradycyjny spojler samochodowy.

Speedtail to kawał auta – mierzy aż 5137 mm długości. Jest tym samym dłuższy o 549 mm od P1 i 600 mm od Bugatti Chirona. We wnętrzu tego hipersamochodu wygospodarowano miejsca na trzy siedzenia, przy czym centralny fotel, wykonany z włókna węglowego, to stanowisko kierowcy. Producent zapewnia, że wsiadanie do pojazdu nie powinno być uciążliwe dla przyszłych właścicieli, a jak już uda im się wykorzystać choćby część potencjału Speedtaila, docenią fotele doskonale trzymające ciało nawet przy sporych przeciążeniach.

McLaren Speedtail

We wnętrzu dominuje minimalizm. Cały ciężar obsługi wzięły na siebie dwa dotykowe wyświetlacze wysokiej jakości. Kwestia ergonomii może wzbudzać wątpliwości. Przyciski do uruchamiania silnika, otwierania drzwi, zmiany trybów jazdy, czy obsługi skrzyni biegów umieszczono nad kierowcą.

Co istotne, do produkcji płyty podłogowej, opracowanej specjalnie z myślą o Speedtailu, również użyto superlekkich materiałów, w tym włókna węglowego. Producent zapewnia wysoką wytrzymałość konstrukcji, co jest zasługą zastosowania „Titanium Deposition Carbon Fibre”, czyli stopu tytanu wtopionego w splot.

Ceny

Wszystkie 106 egzemplarzy McLarena Speedtaila zostały już zarezerwowane. W dodatku każdy z klientów będzie mógł bezpłatnie wykorzystać możliwość indywidualizacji. To gwarancja, że nie powstaną dwa takie same Speedtaile. A ceny… Te zaczynają się od 1,75 mln funtów, czyli ponad 8 500 000 zł. Według przyjętych założeń, pierwsze egzemplarze mają dotrzeć do klientów na początku 2020 roku.