• Home
  • Niusy
  • Range Rover w edycji dla astronautów

Range Rover w edycji dla astronautów

Departament Special Vehicle Operations w firmie Land Rover zaprezentował wyjątkową edycję Range Rovera. Dostępna jest wyłącznie dla przyszłych astronautów, którzy planują odbyć loty kosmiczne z Virgin Galactic.

Range Rover Astronaut Edition powstał dla uhonorowania współpracy między brytyjskim producentem samochodów a firmą wytwarzającą statki kosmiczne, która została zapoczątkowana w 2014 roku. Auto w stosunku do bazowego wariantu wyróżnia się m.in. dedykowanym lakierem Zero Gravity Blue („zainspirowanym głębią nocnego nieba”). Nowością są również plakietki Astronaut Edition oraz specjalne zewnętrzne oświetlenie z sylwetką statku SpaceShipTwo Virgin Galactic.

Wewnątrz znajdziemy akcenty nawiązujące do statków kosmicznych – grafika ilustrująca ewolucję przemysłu lotniczego została wygrawerowana na włóknie węglowym na tunelu środkowym w pierwszym rzędzie siedzeń oraz na podłokietniku z tyłu. O statkach kosmicznych przypominać ma także logo na zagłówkach. Na klamkach drzwi znalazł się wzór konstelacji Virgin Galactic’s Future Astronaut. Z jasną, skórzaną tapicerką kontrastują błękitne szwy.

Astronaut Edition oferuje bardzo bogate wyposażenie – w końcu powstał w oparciu o wersję Autobiography. Standardem są reflektory Pixel LED (mają niemal 3 razy więcej diod LED niż reflektory Matrix LED), automatyczna czterostrefowa klimatyzacja, obręcze aluminiowe, luksusowe podgrzewane i wentylowane przednie siedzenia, regulowane w 24 kierunkach, nagłośnienie Meridian Surround Sound z 19 głośnikami oraz system kamer surround, zapewniający obraz 360.

Range Rover SVO Astronaut Edition – silniki

Austronauci będą mieli do wyboru jeden z dwóch wariantów silnikowych. Pierwszy to hybrydowy P400e. Oferuje łączną moc 404 KM i 42 km zasięgu w trybie w pełni elektrycznym. Emituje zaledwie 72g/km CO2. Drugi to 5.0 V8, generujący 525 KM i 625 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Sprint od 0 do 100 km/h trwa 5,4 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 225 km/h.

Brytyjski producent samochodów nie wspomniał nic o kwocie zakupu. Dla porównania cena katalogowa odmiany P400e Autobiography w Polsce zaczyna się od 625 500 zł.

Swojej dumy przy okazji premiery Range Rovera SVO Astronaut Edition nie krył szef działu designu, Gerry McGovern:

Pojazdy Land Rovera są częścią codziennego życia zespołu Virgin Galactic od momentu rozpoczęcia współpracy w 2014 roku. Astronaut Edition Range Rover jest kolejnym krokiem w tej podróży. To szansa dla społeczności astronautów przyszłości, aby uczcić wspólne dla obu marek wartości pionierskiego ducha i prawdziwego poczucia przygody.

Więcej informacji o gamie modelowej Range Rovera znajdziecie na oficjalnej stronie producenta. Zaś w dziale Niusy przeczytacie o takich SUV-ach jak BMW X7 i Porsche Cayenne Coupe.